DOPLNKY VÝŽIVY PRE ŠPORTOVCOV

Pokiaľ beriete vaše tréningy vážne a chceli by ste, aby vaše výkony stále rástli, je potrebné zaradiť do výživy aj niektoré doplnky. Dnes už na pultoch nájdeme doplnky výživy pre športovcov rôzneho druhu. Výber je v tomto prípade plne na vás a záleží, akému športu sa venujete a čo potrebujete zlepšiť. Ktoré základné doplnky výživy, by ste ako športovci určite nemali vynechať? 

 

Doplnky výživy pre športovcov dnes tvoria pomerne širokú kategóriu produktov, ktoré nie sú označené ako lieky a nepatria ani medzi potraviny. Sú to hlavne vitamíny, minerály, bielkovinové prášky, športové nápoje, tyčinky a gély. Možno si myslíte, že ak je váš jedálniček vyvážený, nepotrebujete doplnky výživy. Opak je však pravdou. Aby športovec podal dostatočný výkon, potrebuje kvalitné doplnky výživy. 

 

1. Vitamín C

Vitamín C je základný vitamín a na jeho pravidelné dopĺňanie by ste nemali zabúdať ani pri športovaní. Tento vitamín je veľkou posilou imunitného systému. Pomáha bojovať proti oxidačnému poškodeniu, spôsobenému cvičením a toxínmi životného prostredia, udržiava zdravie buniek a chrupaviek, je nevyhnutný pri vstrebávaní železa. Nie je možné ho v tele uskladňovať, preto ho treba pravidelne dopĺňať. Odporúčaná denná dávka je približne 60-100 mg. Predávkovať sa však nemôžete. 

 

2. Horčík / Magnézium

Pre športovcov je kľúčové dopĺňať aj magnézium. Magnézium zohráva obrovskú úlohu vo vytrvalosti. Pomáha predchádzať svalovým kŕčom a únave, nedostatku energie, podporuje pevnosť kostí a má priaznivé účinky aj na kardiovaskulárny a nervový systém. Odporúčaná denná dávka je od 300 do 420 mg.

 

3. Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú predchádzať zápalom, zvyšujú výkon, silu a svalový rast. Pokiaľ chcete z tohto doplnku výživy vyťažiť najviac, dbajte na to, aby kapsule mali aj želatínu rovnako z ryby a nie napríklad z hovädziny. Alebo stavte na tekutý rybí olej. Odporúčaná denná dávka sú 2 až 3 kapsule denne, resp. 1 čajová lyžička.

 

4. BCAA

Pri športovaní sa ľahko môžete dostať do stavu kalorického deficitu. Vtedy telo spaľuje okrem tuku i svaly. Práve tieto esenciálne aminokyseliny - BCAA sú účinné pri syntéze bielkovín, potrebných pri tvorbe nových svalových vlákien. Až tretinu svalových bielkovín tvoria spomínané BCAA. Okrem toho dodávajú energiu, zlepšujú vytrvalosť, znižujú pocit únavy a urýchľujú regeneráciu. Najlepšie je ich prijímať pred alebo počas tréningu. Denná dávka by nemala prekročiť 20 gramov. 

 

5. Astaxantín

Astaxanín sa vyznačuje silnými antioxidačnými účinkami. Získava sa zo sladkovodnej mikroriasy a dokáže rovnako ako omega-3 mastné kyseliny predchádzať zápalom. Okrem toho spomaľuje starnutie organizmu a bráni poškodzovaniu buniek, zlepšuje prietok krvi, zvyšuje využitie energie a znižuje deštrukciu svalov pri tréningu. Odporúčaná denná dávka je 1 tableta (4 mg).

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre Mgr. Martin Ivanko
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.