NAJLEPŠIE POTRAVINY PRE RAST SVALOV
Ak majú svaly rásť je potrebné im dodať pravidelný stimul cvičením. Svaly potrebujú tiež dostatočný čas na adaptáciu a v neposlednom rade je veľmi dôležitá strava. Na to, aby ste dosiahli požadovaný výsledok – rast svalov, je potrebné dodať telu dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov a tukov. V strave nájdeme množstvo potravín, ktoré majú takýto obsah, ale ktoré sú pre naše telo naozaj prospešné?
Bielkoviny – základná jednotka pre výstavbu tkanív
Ide o najdôležitejšiu zložku pre rast svalov. Do tej kategórie patrí mäso, ktoré by nemalo chýbať v jedálničku žiadneho športovca, ktorý chce mať výsledky. Najlepší druh je chudé hydinové mäso. Do svojho jedálnička môžete zaradiť aj hovädzie mäso, ktoré má síce viac tukov ale je plné keratínu.
Rovnako skvelým zdrojom bielkovín sú ryby (losos, tuniak), ale aj vajcia, ktoré je vhodné konzumovať hlavne ráno, keďže presievajú k pocitu nasýtenosti.
Z mliečnych výrobkov je vynikajúci tvaroh či už na sladko alebo na slano, ak si ho dáte raz za deň (hlavne večer) vaše svalstvo sa určite poteší. Menej bielkovín obsahuje biely jogurt, ktorý ak skombinujete s proteínom alebo vločkami bude určite skvelou voľbou.
Tuky – energia pre vaše telo
Tuky sú postrachom každého, kto na sebe pracuje. Treba si však uvedomiť, že nie všetky tuky sú zlé. Sú dôležité pri produkcii testosterónu, ktorý je významným prvkom pri raste svalov. Dobré tuky obsahujú všetky druhy orechov, pozor si ale treba dávať na to, aby boli naturálne, nepražené a nesolené. Olivovým olejom (lisovaný) tiež nič nepokazíte.
Sacharidy – zdroj energie
Ovocie je výborným zdrojom jednoduchých cukrov. Banány, jablká či iné ovocie, ktoré preferujete je pri výstavbe svalov veľkým pomocníkom. Pozor si treba dať na množstvo, aké prijmete. Ideálne je konzumovať komplexné zdroje sacharidov ako ryža (basmati, jasmínova, natural), celozrné pečivo, ovsené vločky, zemiaky alebo ryžové chlebíčky.
Aby vaše telo naberalo svalovú hmotu je potrebné prijať 2 g bielkovín, 2 – 7 g sacharidov a 0,5 – 1 kg tukov na kilo telesnej váhy.