PREČO SÚ PROTEÍNY DÔLEŽITÉ?

Všade vám odporúčajú prijímať v strave dostatok proteínov - teda bielkovín. Prečo sú proteíny také dôležité a aké benefity nám prinášajú?

 

Proteíny (bielkoviny) sú spolu so sacharidmi a tukmi základné živiny, ktoré dodávajú telu energiu. Okrem budovania svalovej hmoty sú proteíny potrebné pre:

  • udržiavanie správneho pH krvi
  • ochrana svalovej hmoty počas diét
  • ako zdroj energie pri nedostatku sacharidov
  • tvorba hormónov a udržiavanie správnej hormonálnej rovnováhy
  • pri priebehu chemických reakcií v tele
  • pre správne fungovanie imunitného systému
  • správnu reguláciu hydratácie tela

 

Proteíny pomáhajú svalom rásť

Pri nedostatočnom príjme bielkovín naše telo nedokáže opraviť všetko, čo treba a tak na pokrytie svojich potrieb používa bielkoviny zo svalov, čo má za následok stratu svalovej hmoty. V dôsledku intenzívneho tréningu naše telo potrebuje opraviť oveľa viac svalov ako za normálnych okolností. Toto je príčina, prečo všetci kulturisti, vzpierači, trojbojári a ostatní športovci, ktorí chcú pribrať na svaloch, potrebujú konzumovať viac bielkovín. 

 

Proteíny a chudnutie

To, že sa z bielkovín priberá je iba mýtus. Práve naopak, bielkoviny sú dôležité na chudnutie. Na trávenie bielkovín totiž telo spotrebuje približne o 30% viac energie ako pri trávení sacharidov a tukov. Toto je dôvod, prečo diéty s vysokým obsahom bielkovín urýchľujú váš metabolizmus a tak napomáhajú chudnutiu.

 

Ktoré jedlo je bohaté na proteíny?

Typické jedla s vysokým obsahom proteínov sú najmä: vajcia, syry, mlieko, hydina, morské plody, ryby, hovädzie mäso, bravčové mäso, jahňacie mäso, teľacie mäso, sója, orechy a strukoviny. Bielkoviny sa taktiež nachádzajú aj v potravinách s vyšším obsahom sacharidov a tukov, ale v malom množstve.

Ísť späť

© 2023 Všetky práva vyhradené pre Mgr. Martin Ivanko
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.