PREDCHÁDZAJTE OCHORENIAM SO ZDRAVOU STRAVOU

Kardiovaskulárnym ochoreniam, diabete, obezite alebo dokonca aj rakovine sa dá významnou mierou zabrániť zmenou stravovacích návykov. Zamerať sa na zdravý životný štýl a vyváženú, pestrú stravu Vám môže dokonca zachrániť život. Ako predchádzať ochoreniam zdravou stravou?

 

Ľudia majú málo pohybu, prijímajú nadmerné množstvo cukrov a tukov, fajčia a žijú v strese. Z takéhoto nezdravého životného štýlu často pramenia aj civilizačné ochorenia. Slovensko navyše patrí v konzumácii nezdravých tukov ku krajinám, ktoré sú v rizikovej zóne. Aby ste predišli zdravotným problémom, mali by ste čo najskôr vo svojom živote eliminovať podmienky pre vývoj civilizačných ochorení. Jednou z možností je konzumovať zdravú stravu.

Hrozbu pre naše zdravie predstavujú najmä trans-mastné kyseliny v stužených tukoch. Nájdeme ich v pekárenských výrobkoch. Zo stravy by ste teda mali vylúčiť tukové pečivo, polevy, sušienky či keksíky, v ktorým nájdeme najviac trans-mastných kyselín. Už vylúčenie tukového pečiva z Vašej stravy, urobí veľkú zmenu na Vašom zdraví.

Zo stravy tiež mali vymiznúť sladené nápoje, tučné mäso a mäsové výrobky, údeniny s vysokým podielom soli a skrytého tuku, slané pochutiny, jedlá z rýchleho občerstvenia a aj vysmážané pokrmy, ktoré tiež obsahujú veľké množstvo trans-mastných kyselín.

Do stravy by ste naopak mali zaradiť zdravé tuky. Najlepšou voľbou zamerať sa na rastlinné oleje ako repkový, olivový, slnečnicový a rastlinné margaríny z nich vyrobené. Vaša strava by tiež mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, bifidobaktérie, polynenasýtených mastných kyselín, cholíny, rastlinné steroly, stanoly a peptidy. Kľúčový je aj dostatočný prísun omega-3 nenasýtených mastných kyselín v strave.

Práve tieto látky pozitívne ovplyvňujú metabolické procesy v organizme, pôsobia priaznivo na srdce, ovplyvňujú krvný tlak, hladinu cholesterolu, upravujú trávenie, posilňujú imunitu, spomaľujú starnutie, sú prevenciou proti obezite, osteoporóze, majú protirakovinový a antioxidačný účinok.

Na srdce nepriaznivo vplýva aj znižovanie hladiny koenzýmu Q10, ktoré súvisí s vekom. Mali by ste teda tiež dopĺňať v strave. Najviac koenzýmu Q10 sa nachádza v mäse, morských rybách, mlieku a vajciach. Koenzým Q10 je veľmi potrebný aj na fungovanie čriev a svalov, pľúc a obličiek.

Ako by mal teda vyzerať zdravý jedálniček? Inšpirujte sa našimi receptami, ktoré dokazujú, že zdravá strava môže byť veľmi chutná.

 

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre Mgr. Martin Ivanko
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.